Director
■ Hidemaro Fujibayashi
Assistant Director
■ Daiki Iwamoto
Game Design
■ Kentaro Tominaga
■ Hiroaki Tamura
■ Yohei Fujino
■ Hiroshi Sakasai
■ Yasutaka Takeuchi
■ Eiji Mukao
■ Yuya Sato
■ Yutaka Hiramuki
■ Takayuki Ikkaku
■ Shinichi Ikematsu
■ Mari Shirakawa
■ Yoichi Yamada
■ Kanae Nakayama
■ Hiroshi Ando
■ Naoto Murakami
■ Tomonori Kawazoe
■ Kohei Kawazoe
■ Yuichiro Tsumita
■ Emi Takano
■ Makoto Shimamoto
■ Erina Shimamoto
■ Takahito Sekimoto
■ Yuya Imagawa
■ Hiroshi Konishi
Script Supervisor
■ Akihito Toda
Technical Director
■ Takuhiro Dohta
System Architect
■ Yuichiro Okamura
Program Lead
■ Kenji Matsutani
■ Hiroshi Umemiya
Player Program
■ Junya Okamoto
Camera Program
■ Minoru Hamaura
Enemy Program
■ Yosuke Sakooka
■ Takuma Deguchi
■ Chihiro Okada
■ Mahito Idehara
■ Kazuki Misu
■ Hiroki Omosako
Object Program
■ Hiroyuki Kira
Wildlife Program
■ Shogo Kihara
■ Corey Bunnell (Gaijin programmer)
NPC Program
■ Hiroto Kurano
■ Nobuhiro Matsumura
Event Program
■ Nobuhiro Sumiyoshi
■ Tadashi Sakamoto
■ Hiroki Taguchi
UI Program
■ Shigetoshi Kitayama
■ Shinji Okuda
■ Yuki Tanaka
■ Saki Nakashima
■ Hiroyuki Kato
■ Tatsuya Shinada
■ Naonari Fukumoto
Environment Program
■ Makoto Sasaki
Physics Program
■ Katsuhisa Sato
■ Takahiro Takayama
AI Navigation Program
■ Takahiro Okuda
Framework Program
■ Masashi Masuoka
■ Hiroyuki Taniwa
Graphics / Terrain Program
■ Tomohisa Saito
■ Atsushi Asakura
■ Takanori Nishino
VFX Program
■ Nao Ueda
Sound Program
■ Junya Osada
■ Masafumi Kawamura
■ Mitsuhiro Kida
■ Kota Wada
■ Takumi Sekino
■ Shun Hayami
System Tool Development
■ Masatoshi Ogawa
■ Toshihiro Taguchi
■ Daiki Kimura
Game Tool Development
■ Ryota Maruko
■ Hisashi Sekoguchi
■ Toyoki Kataoka
■ Hitoshi Kanetani
■ Yoji Okudera
■ Yoshihiko Sakuraba
Pipeline Engineering
■ Kazuya Sumaki
QA Engineering
■ Takuma Oiso
Art Director
■ Satoru Takizawa
- Senior Lead Artist -
Animation Design
■ Ryuji Kobayashi
Character / Item Design
■ Yoshiyuki Oyama
Landscape Design
■ Makoto Yonezu
VFX Design
■ Keijiro Inoue
- Lead Artists -
Structural Design
■ Manabu Takehara
■ Kei Watanabe
Dungeon Design
■ Yasutomo Nishibe
■ Bungo Takahashi
Enemy Design
■ Takafumi Kiuchi
NPC Design
■ Hirohito Shinoda
Animation Design
■ Yasuhiro Fujita
Character Design
■ Hiroki Omote
Art Production Design
■ Takafumi Hori
UI Design
■ Takahiro Nagaya
Technical Artist
■ Yoshiyuki Sawada
Player Action
■ Mizuki Okunaka
Character Action
■ Kengo Inoue
■ Minechika Kitai
■ Chizue Utazu
■ Nami Shimura
■ Shinji Koide
Character Rigging
■ Daisuke Nobori
■ Toru Honbu
Enemy Art
■ Kazunori Fujii
■ Yuki Hamada
■ Satomi Usui
■ Masafumi Naito
■ Tatsuo Oshima
■ Nobuhiko Okayasu
Item / Weapon / Object Art
■ Hikari Harada
■ Tetsuya Taniyama
■ Akiyoshi Tamanoi
Wildlife Art
■ Aya Shida
■ Hideki Tanaka
■ Shuichi Murata
■ Asami Fujita
NPC Art
■ Manabu Hiraoka
■ Yuko Miyakawa
■ Shoko Fukuchi
■ Seiichi Hishinuma
■ Taro Nakamura
■ Tokuhiro Yumoto
■ Masatake Kaneoka
■ Tadahiro Usuda
■ Kouhei Toda
■ Tatsunobu Imoto
Landscape Art
■ Yohei Izumi
■ Sei Hashimoto
■ Moe Shirataki
■ Noriko Uono
■ Jun Kitaoka
■ Takafumi Shimotamari
■ Shinji Yato
■ Rika Aoki
■ Sanae Matsuo
■ Toshiyuki Hiroe
■ Kanako Uno
■ Yousuke Asahara
■ Eri Morimoto
Structural Art
■ Yoshikazu Hara
■ Wataru Inata
■ Kazue Hiramoto
■ Ikuko Matsumoto
■ Masato Adachi
■ Satoko Nishio
■ Tetsuya Amabiki
■ Koh Arai
■ Takaaki Koido
■ Sayaka Matsuzawa
■ Satoko Iwase
Dungeon Art
■ Atsushi Domoto
■ Subaru Ganbe
■ Chee Wai Lim
■ Takehiko Kegasa
■ Hiroko Kiyonari
■ Ayumi Takata
Vegetation Art
■ Shinko Takeshita
■ Yoko Maruta
Production Art
■ Takeshi Okui
■ Mariko Hirokane
■ Momoko Konno
■ Kento Higa
■ Atsuko Kato
■ Taro Yamazaki
■ Shinya Asanuma
■ Motohiro Sasaki
■ Akihiro Kawashima
■ Keisuke Asaba
■ Mariko Kawasaki
■ Rianti Hidayat
■ Shougo Nokura
■ Sou Nozawa
■ Shotaro Yabashi
■ Wataru Kawahara
■ Kanako Ishibashi
■ Urara Kato
■ Raimu Hidaka
■ Davina Midori Hendroff
■ Midori Kojo
Gameplay Animation
■ Yukiko Yoneyama
■ Yasuhide Hino
■ Makoto Yamamoto
■ Kazuki Kobayashi
■ Tomokazu Yoshida
■ Kazuaki Toya
■ Jun Takada
■ Masato Mori
■ Ai Matsumura
■ Mizuki Fujita
■ Asuka Yamato
■ Airi Nagano
■ Yuki Takahashi
■ Midzuki Suyama
■ Nami Ohsaku
■ Hidefumi Takeda
■ Kanae Yanagawa
■ Hiroaki Miura
■ Takaya Iwamoto
■ Shun Matsumoto
■ Mizuki Hasegawa
■ Mizuki Tachi
■ Kentarou Narimatsu
■ Aya Yamaguchi
■ Taeko Ebina
■ Sachiko Matsui
■ Nagisa Miyagawa
■ Jean-Baptiste Bongrand
■ Kentaro Kusumi
■ Mana Shoji
■ Daisuke Kaneko
■ Yuko Morise
■ Tomoyo Matsuda
■ Shota Fukuzawa
■ Shuto Yonemura
■ Takashi Yamamoto
Character Modeling
■ Atsuki Nakazato (TWENTY ELEVEN Co., Ltd.)
■ Shunsuke Yamamoto (TWENTY ELEVEN Co., Ltd.)
■ Hitomi Sato (TWENTY ELEVEN Co., Ltd.)
■ Ryo Takahashi
■ Mitsuru Sumiyama
■ Yukiko Izuo
■ Tomoko Miyaoka
■ Naoto Tsuboi
■ Daigoro Ishikawa
■ Yuki Takasu
■ Keisuke Hirose
■ Arisa Takahashi
■ Daisuke Amakawa
■ Hiroto Jinnouchi
■ Takanori Mitsuhashi
■ Takeshi Mayumi
■ Yuta Yamada
■ Hiroshi Kiyota
■ Mitsuhiro Ohmori
■ Naohiko Zaitsu
■ Rina Imado
■ Yuki Ozawa
■ Takuya Matsuda
■ Kazuaki Yamamoto
■ Takumi Oniki
■ Akane Tamura
■ Daisuke Nakano
■ Hiroki Nara
■ Toshiya Tomita
■ Yuki Yoshida
■ Sosuke Saito
■ Hiroki Sakano
Landscape Modeling
■ Tadatsugu Motomiya
■ Rie Kanetake (Digital Frontier Inc)
■ Kohei Magome
■ Rie Motonari
■ Rieko Kano
■ Keihan Fujii
■ Motoko Tohyama
■ Runa Sugiyama
■ Keiichi Watanabe
■ Mitsumasa Okamoto
■ Takashi Mikami
■ Megumi Yasue
■ Hideki Sato
■ Hideaki Kato
■ Kazumasa Kawamoto
■ Yuri Suga
■ Kazuyuki Hagiya
■ Satsuki Nakamura
■ Ayaka Kaneko
■ Tatsuya Shimamura
■ Mari Oguchi
■ Makiko Yamamoto
■ Tatsuya Ogawa
■ Tomomichi Higashi
■ Miho Mashimo
■ Hiromi Koda
■ Yusuke Suzuki
■ Rena Takahashi
■ Tomomi Hampton
■ Olarn Bantukul
■ Daiki Moroi
■ Takashi Tatezawa
■ Masato Sekiguchi
■ Yoshie Ishimaru
■ Kanae Yanai
■ Mari Tachibana
■ Mariko Murakami
■ Daichi Shinohara
■ Ryuji Tamura
■ Hiromine Okura
■ Ryota Unzai
■ Masanori Kitao
■ Makoto Tateishi
■ Makiko Nihari
■ Saki Fujimoto
■ Rina Yamaguchi
■ Daisuke Yoshioka
■ Hiroko Morita
■ Sho Midorikawa
■ Maki Takano
■ Yuka Horikawa
■ Kazue Miyahara
■ Makoto Kayano
VFX Design
■ Sosuke Takada
■ Keisuke Nishikawa
UI Design
■ Daigo Shimizu
■ Hiroko Nishibe
Title Logo Design
■ Kazuya Yoshioka
Zelda Glyph Font Design
■ Norio Asakura
■ Kazuya Kikkawa
Ganon Battle Illustration
■ Yusuke Nakano
Title Screen Illustration
■ Takumi Wada
Cinematic Director
■ Hiroki Hirano
Assistant Cinematic Director
■ Daiki Hayashidani
■ Hiroshi Shirai
Cinematic Design
■ Naoki Mori
■ Takumi Kawagoe
■ Tomoe Aratani
Cinematic Storyboard Art
■ Yusuke Kubo
■ Kazuya Miura
■ Kiyoto Nakajima
Cinematic Animation
■ Kentaroh Honma
■ Hidehito Yamamoto
■ Maya Ishige
■ Takuto Chino
■ Kanami Izumi
■ Masuyo Esaka
■ Tetsuya Kouzuma
■ Yasumasa Sekine
■ Hiromitsu Miyashita
■ Shun Katori
■ Koji Nakahata
■ Kosuke Araki
■ Megumi Ueno
■ Ayako Ohnishi
■ Yasuko Motoki
■ Haruka Uchiumi
■ Youko Uemura
■ Yuji Sato
■ Daisuke Shimizu
■ Toshimitsu Yanai
Motion Capture
■ Yoshio Miyaki
■ Haruka Shibai
■ Sanshiro Wada
■ Naomi Taniyama
Sound Director
■ Hajime Wakai
Music
■ Manaka Kataoka
■ Yasuaki Iwata
Sound Design
■ Mitsuhiro Hikino
■ Taro Bando
■ Yohei Miyagawa
■ Ryu Tamura
■ Takuro Yasuda
■ Eiji Nakamura (Sound Racer)
■ Chiharu Minekawa (Sound Racer)
■ Hiroki Taniguchi (Ventuno Inc.)
■ Kensuke Matsui
■ Shunsuke Hongo
Japanese Voice
■ Kengo Takanashi
■ Yu Shimamura
■ Kouji Takeda
■ Noboru Yamaguchi
■ Mayu Isshiki
■ Rei Shimoda
■ Hiroshi Naka
■ Showko Tsuda
■ Hideaki Nonaka
■ Kumiko Watanabe
■ Takuya Masumoto
■ Kousuke Oonishi
■ Arisa Sakuraba
■ Atsuyoshi Miyazaki
■ Kousuke Takaguchi
■ Go Shinomiya
■ Yoshimasa Kawata
■ Natsuki Aikawa
■ Miho Hino
■ Yuka Maruyama
■ Tsuguo Mogami
■ Ayano Shibuya
■ Ryo Iwasaki
■ Osamu Hosoi
■ Ayumi Yonemaru
■ Yukiko Mizuochi
■ Mai Kawabata
■ Kyoko Yamaguchi
■ Haruka Shimizu
■ Chie Horikoshi
■ Nikray Farahnaz
■ Kazuhiro Fusegawa
■ Kensuke Tamura
■ Wakana Sube
■ Iho Matsukubo
■ Daichi Hayashi
■ Toshihiro Okubo
■ Natsuki Mori
■ Satoru Inoue
■ Mari Hagai
■ Sayaka Aida
■ Yukiko Monden
■ Aki Unone
Technical Support
■ Yasuhiro Kawaguchi
■ Yoshito Yasuda
■ Mitsuo Iwamoto
■ Hideaki Hirose
■ Takehiro Yoshida
■ Yoshitaka Sakamoto
■ Shinji Yamada
■ Kouichirou Hayashi
Testing
■ Masashi Onishi
■ Yuhei Ariyama
■ Yasunori Shibayama
■ Masaharu Shima
■ Takeshi Tamura
■ Narimasa Hakodate
■ Yukiko Miyamoto
■ Shigeo Takada
■ Hideki Nakajima
■ Rika Imaeda
■ Masahiro Hara
■ Yuki Suenaga
■ Aimi Ayashiro
■ Kenichi Maeda
■ Genji Kurita
■ Shoji Matsuyoshi
■ Mitsutoshi Asai
■ Keisuke Kaneko
■ Koji Hosokawa
■ Saya Mizusawa
■ Makoto Takeyama
■ Masashi Fujioka
■ Daisuke Nishikawa
■ Ryohei Otani
■ Tatsuro Sawada
■ Shohei Zenjo
■ Munehiro Matsuda
■ Ao Masuda
■ Megumi Shano
■ Seitaro Torigoe
■ Atsushi Yoshida
■ Takahiko Kono
■ Satomi Kakiuchi
■ Ayato Maruo
■ Akihiro Yoshida
■ Yoshihiro Hirai
■ Hideaki Fukushima
■ Asuka Sakai
■ Akiko Matsumoto
■ Aiko Takami
■ Kazuhiro Umeda
■ Mami Koguchi
■ Akie Sogo
■ Satoe Kunikata
■ Kaori Kushima
■ Mariko Ariga
■ Toshihiro Kuze
■ Yuhei Adachi
■ Shota Taniguchi
■ Koichi Maruyama
■ Kenta Aoki
■ Shinpei Otowa
■ Shinichiro Takahashi
■ Junya Kobayashi
■ Takuo Inagaki
■ Hironori Saito
■ Ryo Nakamura
■ Junnosuke Tamaya
■ Masashi Asahi
■ Satoshi Togawa
■ Ai Kinami
■ Keiji Nakamura
■ Ibuki Furukawa
■ Kenta Okamoto
■ Ryo Yamamoto
■ Masayuki Wada
■ Yoshiteru Onogi
■ Hiroki Kitagawa
■ Yuya Kimura
■ Hirotsugu Horiuchi
■ Atsuki Tamura
■ Tsuyoshi Sawada
■ Yuma Shirao
■ Hideyoshi Sasaki
■ Yuta Inoue
■ Tatsunori Kito
■ Keishin Toyokawa
■ Kouhei Terakawa
■ Tomomi Kakisako
■ Keito Umehara
■ Kouki Kunihiro
■ Ryosuke Fujita
■ Kiyonobu Yoneda
■ Tomoo Kobayashi
■ Kazuya Fukuda
■ Hiroshi Matsushita
■ Atsushi Sakurai
■ Norihiro Furutani
■ Osamu Akitomi
■ Asuka Kondo
■ Hiroyoshi Toshimori
■ Kasumi Yui
■ Soshi Yagyu
■ Nozomi Murota
■ Kazuhiro Tanisako
■ Takahiro Ueda
■ Yuki Tanigawa
■ Go Fukuma
NOA Localization Management
■ Nate Bihldorff
■ Ann Lin
■ Reiko Ninomiya
■ Rich Amtower
■ Scot Ritchey
■ Tim O'Leary
NOA Localization
■ Álex Zarza
■ Ana Celeste Ascanio
■ Audrey Drake
■ Billy Carroll
■ César Pérez
■ Dutch Hixenbaugh
■ Ed Murray
■ Eric Smith
■ Erika Webright Arlot
■ Galia Rodríguez Hornedo
■ Grant Hanlon
■ Jose Mejino
■ Kay Cal
■ Kindra Timmerwilke
■ Michael Benedetto
■ Nich Maragos
■ Owen Cooney
■ Raymond Elliget
■ Rob Tunstall
■ Ryan Kelley
■ Scott Willson
■ Thaddée Wiseur
■ Tim McCaughan
■ Yoriko Marusich
NOA Product Testing
■ Adali Arana
■ Adam Henderson
■ Alec Mohs-Hale
■ Amber Shephard
■ Antone Franich
■ Benjamin Nutu
■ Brette Levitan
■ Brian Carlson
■ Carlos Gutierrez
■ Cassandra Dillhoff
■ Catherine Hoffman
■ Charles Clute
■ Chelsea Staab
■ Clinton Newcombe
■ Colin McLoughlin
■ Conner Howard
■ Craig So
■ Daijiro Imoto
■ Daniel Peterson
■ Danny Morris
■ David Chan
■ David Drake
■ David Foy
■ Douglas Lynn
■ Dylan Rondeau
■ Eladio Bazaldua
■ Eric Bush
■ Eric Compton
■ Evan Wright
■ Frank Caraan
■ Garrett Higgins
■ Gary Meads
■ Gene Pencil
■ Grant Brownlee
■ Hitoshi Nishizawa
■ Israel Cruz-Morales
■ Jack Malametz
■ James Dillon
■ Jeffrey Storbo
■ Jérôme Dufermont
■ Jesse Olaguez
■ Josh Mueller
■ Josh Yagi-Stanton
■ Justin Dyke
■ Kentaro Nishimura
■ Kevin Stone
■ Krystle Russell
■ Madison Levitan
■ Mairo Small
■ Mark Glass
■ Matthew Nunn
■ Mel Marselle
■ Micah Kenworthy
■ Michael Sahlin
■ Miyuki Matsunaga
■ Nathan Hutchens
■ Niels Skvarch
■ Ondrej Lang
■ Pablo Reyes
■ Patricio Legras
■ Q Dequina
■ Rodrigo Bristol
■ Ryan Christopherson
■ Scott Bicknell
■ Sean Egan
■ Sean Taylor
■ Seth Hanser
■ Stephanie Fulsom
■ Stephen Langford
■ Taylor Simmons
■ Tim Casey
■ Tom Hanusa
■ Tomoko Mikami
■ Yuta O'Leary
■ Zac Evans
NOA Copy Editor
■ Alain Dautricourt
■ Carolina Quesada
■ Cristina Jauregui
■ Erin Peterson
■ Isaac Nickerson
■ Julia Ryer
■ Lorena Robinson
■ Ludovic Tientcheu Ponkin
■ Michelle Astengo
■ Nicko Gonzalez De Santiago
■ Sam AbouHarb
■ Sara Hoad
■ Sol Plata Loera
English Voice Director
■ Jamie Mortellaro
English Voice
■ Amelia Gotham
■ Andi Gibson
■ Bill Rogers
■ Elizabeth Maxwell
■ Joe Hernandez
■ Patricia Summersett
■ Sean Chiplock
NOA Spanish Voice Director
■ Xóchitl Ugarte
NOA Spanish Voice
■ Alan Velázquez
■ Alondra Hidalgo
■ Edson Matus
■ Enzo Fortuny
■ Jessica Ángeles
■ Kerygma Flores
■ Monserrat Mendoza González
■ Octavio Rojas
■ Pepe Toño Macías
■ Ricardo Tejedo
■ Rubén Moya
■ Yolanda Vidal
NOE Localisation Management
■ Takashi Katagiri
■ William Romick
NOE Localisation Producer
■ Fabrizio Cattaneo
■ Giaime Carbonara
■ Kevin Murray
■ Naiara Ordorika Ibarguengoitia
NOE Translation
■ Araceli Mazón Figueroa
■ Daniel Idoine-Shirai
■ Grace Yon
■ Claudia Smith
■ Greg T. Sadownik
■ Anthony Fouillen
■ Claire Stalter
■ David Caussèque
■ Éric Primault
■ Gurvan Le Guen
■ Jean-Paul Hausmann
■ Laurent Godinot
■ Natacha Faubert
■ Pierre Galmiche
■ Sabrina Jouillat
■ Sylvain Gsell
■ Véronique Schneider
■ Adriano Antonini
■ Alessandro Pagano
■ Alessandro Tardito
■ Anna Tarantini
■ Barbara Pisani
■ Bruno Gramigna
■ Emanuele Tonetti
■ Giacomo Iacumin
■ Kent Robello
■ Marco Morbin
■ Mirko Capocelli
■ Vincenzo Russo
■ Arne Glinka
■ Gunnar Friedrich
■ Janine Wetherell
■ Jessica Morandi
■ Katharina Glowotz
■ Katharina Mitteldorf
■ Susanne Becker
■ Sven Pötzl
■ Ainhoa Bernad Hurtado
■ Álex Hernández-Puertas
■ Alfonso Díaz Jiménez
■ Alicia Vega Lamela
■ Ariel del Rio de Angelis
■ Belén Wallace Puente
■ Blanca Hueso Taulés
■ Cristina Solà Picas
■ Emilio Ros Casas
■ Enrique Sánchez Rosa
■ Jónatan Marcos Millán
■ Miguel Rodríguez Ramos
■ Pedro José Moreno Villar
■ Raúl Guerrero Plaza
■ Sara Sainz Nieto
■ Carsten Harmans
■ Christian Buter
■ Marc Ambler
■ Marijke Pustjens
■ Mark Hoefsteders
■ Patrick Koudstaal
■ Alexey Nikitin
■ Anton Ivanchikov
■ Dmitrii Kaloev
■ Elsa Jödicke
■ Tatiana Dornbusch
■ Victoria Valeria Becker
NOE Quality Assurance
■ Oliver Müller
■ Sebastian Donnerstag
■ Patrick Thorenz
■ Ángel Moreno Colmena
■ Andrew Hall
■ Anne-Rachel Ward
■ Ben Howard-Hale
■ Christopher Hannah
■ Christopher Stewart
■ David Green
■ Paul Churchyard
■ Damien Brichard
■ Guillaume Deschamps
■ Julien Llopart
■ Laurence Uhlen
■ Laurent Siddi
■ Mathieu Springinsfeld
■ Olivier Jacquemin-Guillaume
■ Yannick Carrey
■ Alessandro Crosa
■ Andrea Marino
■ Daniele Albrito
■ Fabio Brignoli
■ Matteo Marras
■ Pasquale Gianluca Miceli
■ Rita Di Lascio
■ Veronica Casi
■ Christina Stoffel
■ Edwin Kirschenmann
■ Hannah Siebert
■ Peter Eiselt
■ Sandra Pommer
■ Sarah Nist
■ Sebastian Jende
■ Swen Harder
■ Ángeles Garrido
■ Jesús Gordo Martín
■ Jorge Heras García
■ Julio Manzaneda Medina
■ Laura Soto Toral
■ Lorena Gívica Pita
■ Mercedes Dólera Hernández
■ Miguel Ángel Carnero Calderón
■ Joachim Lust
■ Kristof Deboel
■ Nils De Jonghe
■ Nynke van der Sluis - Hemelrijk
■ Roy van Landschoot
■ Roy van Zitteren
■ Stijn Lebon
■ Alla Zinevych
■ Anna Grunwald
■ Ihar Havenka
■ Inna Talalay
■ Luba Dubilina
■ Margarita Jabner
NOE French Voice Director
■ Nathalie Sionneau
NOE French Voice
■ Adeline Chetail
■ Benoît Dupac
■ Brigitte Aubry
■ Bruno Méyère
■ Caroline Mozzone
■ Charlyne Pestel
■ Donald Reignoux
■ Gérard Dessalles
■ Hervé Grull
■ Jérémie Covillault
■ Laëtitia Lefebvre
■ Sylvain Lemarié
NOE Italian Voice Director
■ Alessandro Ricci
NOE Italian Voice
■ Alessandro Germano
■ Elisabetta Cesone
■ Marco Balbi
■ Martina Felli
■ Massimiliano Lotti
■ Massimo Di Benedetto
■ Natale Ciravolo
■ Paolo De Santis
■ Pietro Ubaldi
■ Sabrina Bonfitto
■ Tania De Domenico
■ Tiziana Martello
NOE German Voice Director
■ Sven Plate
NOE German Voice
■ Christian Zeiger
■ Cornelia Waibel
■ Dirk Petrick
■ Helmut Krauss
■ Julia Casper
■ Magdalena Turba
■ Nic Romm
■ Nora Jokhosha
■ Reinhard Scheunemann
■ René Dawn-Claude
■ Silke Matthias
■ Thomas Schmuckert
NOE Spanish Voice Director
■ Guillermo Reinlein
NOE Spanish
■ Carles Lladó
■ Domenec Farell
■ Joël Mulachs
■ Laura Monedero
■ Manel Gimeno
■ Marcel Navarro
■ Maria Luisa Maganya
■ Marta Barbará
■ Nerea Alonso
■ Pepe Antequera
■ Ramón Canals
■ Sergio Mesa
NOE Russian Voice Director
■ Anastasiya Biryukova
NOE Russian Voice
■ Alexander Gruzdev
■ Anastasiya Shestovskaya
■ Elena Shulman
■ Maria Ivaschenko
■ Maxim Onischenko
■ Natalya Gracheva
■ Nikita Prozorovsky
■ Nikolay Bystrov
■ Polina Tarasova
■ Prokhor Chekhovskoy
■ Sergey Chikhachev
■ Stanislav Tikunov
Production Assistant
■ Takako Shijo
■ Keiko Fukushima
■ Hidenori Shimizu
■ Takahiro Tsuzuki
■ Yurie Ogasawara
Associate Management
■ Shigekazu Yamada
■ Norihiro Takami
■ Hiroshi Uchiyama
Special Thanks
■ Ryoji Yoshitomi
■ Mahito Yokota
■ Megumi Inoue
■ Kunio Watanabe
■ Tokihiko Toyoda
■ Michiko Iwasawa
■ Atsushi Haneda
■ Yasushi Ebisawa
■ Yuya Takezawa
■ Yoshimi Matsukawa
■ Hirohide Sugiura
■ Tomohiro Hagiwara
■ Yasuyuki Honne
■ Tadashi Nomura
■ Haruyasu Akagi
■ Jun Arai
■ Hideyasu Ishihara
■ Hiroshi Kasajima
■ Shigehiro Okita
■ Koichi Kishimoto
■ Taiyo Sato
■ Yasuhiko Samekawa
■ Tomoyoshi Nagai
■ Takumi Mizuno
■ Hiroki Yoshioka
■ Daisuke Yoneyama
■ Jeff Miller
■ Kosuke Yamashita
■ NintendoSDK Development Team
■ SRD Co., Ltd.
■ MONOLITHSOFTWARE INC.
■ anima Inc.
■ AnimationCafe INC.
■ AVANT Inc.
■ charabans,inc.
■ Digital Environment Creations Inc.
■ Digital Frontier Inc.
■ ENIGMAX? Co., Ltd.
■ GART 3DCG STUDIO Inc.
■ Graphinica, Inc.
■ IMAGICA DIGITALSCAPE Co.,Ltd. / BAUHAUS ENTERTAINMENT
■ ModelingCafe INC.
■ NAC Inc.
■ Q'tron,Inc.
■ quack-luck Inc.
■ SEVEN DREAMS INC.
■ TOSE CO., LTD.
■ Twenty Eleven Co., Ltd.
■ WITCHCRAFT Inc.
■ Mario Club Co., Ltd.
■ DIGITAL Hearts Co.,Ltd.
■ Kenproduction Co., Ltd.
■ ARTSVISION Co.,Ltd.
■ Sound Racer Ltd.
■ Ventuno Inc.
■ Face Music
■ Formosa Group
■ KiteTeam a Keywords Studio
■ SIDE UK
■ Keywords Studios
Supervisor
■ Takashi Tezuka
■ Kenji Yamamoto
■ Yoshiki Haruhana
■ Toshihiko Nakago
■ Toshio Iwawaki
■ Kazuaki Morita
■ Yuji Sawatani
Assistant Producer
■ Makoto Miyanaga
Producer
■ Eiji Aonuma
General Producer
■ Shigeru Miyamoto
■ Shinya Takahashi
Executive Producer
■ Tatsumi Kimishima
■ Satoru Iwata