Source: youtu .be/imM_QcZj-3E?t=481
DIRECTOR
Masahiko Nagaya
BATTLE / SYSTEM DESIGN
Yukio Morimoto
LEVEL DESIGN LEAD
Shingo Igata
LEVEL DESIGN
Tomomi Fujisawa
Yuki Igata
Ryosuke Kakutani
Kentaro Kamezawa
Takashi Nakahara
Akinori Ueda
LEVEL DESIGN SUPPORT
Nami Komuro
Memi Kamba
Keisuke Hidehira
Shunsuke Takenaka
Takashi Koike
Tadasu Kitae
EVENT DIRECTOR / WRITING
Taro Kudo
EVENT DESIGN LEAD
Daisuke Yasumatsu
EVENT DESIGN
Masashi Taniguchi
Katsuya Furumoto
Ayumi Akatsuka
Ritsuko Hisasue
CINEMATIC DESIGN
Shogo Furukawa
ART DIRECTOR
Isamu Kamikokuryo
ART LEADS
Yoichi Masuyama
Raito Takano
Seiji Watanabe
Koji Moriga
Naomi Toguchi
LEAD VISUAL ARTIST
Benoit Ferrière
ART
Kenichi Nishidono
Vo Phuong Anh
Julien Noël
Elie Gomez
Remy Paul
Carmen Guhenneux
Lorena Kelani
Kohichi Kizato
Natsumi Maruyama
Miwa Yamamoto
Hiroki Nose
Misaki Arai
Risa Itou
Takashi Hara
Shizuka Higuchi
Koji Aoki
ART COORDINATION / UI ART LEAD
Naohiko Aoyama
UI ART
Kenichi Nishidono
Yuka Kojima
TECHNICAL ART DIRECTOR
Kazuhito Norimoto
TECHNICAL ART LEAD
Takeshi Ando
TECHNICAL ART
Junichi Yokoyama
Wataru Matsushima
Hitomi Watanabe
Shizuka Kawasaka
Chisato Tahara
Daijiro Shibasaki
Muneharu Iwao
Vo Phuong Anh
Mizuki Yamauchi
CHARACTER / ANIMATION LEAD
Kentaro Kamezawa
CHARACTER / ANIMATION
Kenichi Nishidono
Rin Wakase
Nobusada Takahashi
Hidetaka Mishima
Takahiro Fujimoto
Kaori Izumi
Yuki Yoshioka
Kouta Hosoda
Minako Arai
Syuzo Suzuki
Wang Dazhuang
Naoya Kuris
Kazunori Hanada
Mitsuru Minami
Shinya Ohata
Yuka Kojima
Masayuki Harada
Mitsuru Kawasaki
Misuzu Uchida
Kazuya Inoue
Nobuo Umahara
Shen Jia
VISUAL EFFECTS LEAD
Hiroshi Kato
VISUAL EFFECTS
Hironobu Eto
Shinji Murata
Chisa Nakagami
Rika Yamashita
Yuki Nishimura
Narumi Harata
Satoru Goto
Sadahiro Okui
Shouko Suzuki
Junko Aoyama
Seigo Saika
Eiji Sato
Taizo Hiramoto
Yuichi Matsuda
Naotsugu Terashi
Shintaro Ito
Nobuo Umahara
Ryota Fukui
Yo Amano
LIGHTING LEAD
Naoto Kawaguchi
LIGHTING
Hiroyuki Ninomiya
Masatomo Watabe
Eiji Wakumoto
Miki Hayashi
Hiroyuki Yagi
Shohei Otsuki
Hideaki Makinouchi
Gaston Rodriguez Aitor
Kiyoshi Kawaguchi
Kaoru Chikaoka
Kenji Tsujimura
Yosuke Toyoyama
Yuta Nakano
Hiroyuki Osako
Takahiro Hisanaga
ENVIRONMENT ART LEADS
Misaki Hino
Vo Phuong Anh
ENVIRONMENT ART
Shogo Furukawa
Rin Wakase
Mizuki Yamauchi
Shigeki Osaka
Eiko Hirao
Naotaka Ohnishi
Yukie Kuwa
Yuki Igata
Rana Azuma
Hiroki Kawamae
Shinya Kawane
Eiji Ito
Daijiro Shibasaki
Muneharu Iwao
Kazuho Shirasaka
Shin Fukahori
Yuma Sakaguchi
Sayuri Yamashita
Miyu Sumitomo
Taisuke Tsuda
Akari Yamamoto
Wang Yufei
Saori Matsumoto
Takaaki Nakatsu
Atsushi Fukushima
Naomi Takemoto
Akihiro Miura
Hiromine Okura
Saki Fujimoto
Makiko Nihari
Shouta Kusaka
Kanta Yamaguchi
Yuri Nakamura
Masashi Kawaguchi
Atsushi Kounoike
Atsushi Toshinaga
Hiroaki Banba
Nozomi Ike
Akira Takeuti
Masaya Kitano
Shiori Hyakuno
Takashi Fukami
Tatsuya Itou
Masatoshi Miyata
Zen Adachi
Makoto Fujita
Takuya Kinoshita
Akira Masuda
Takuya Kiguchi
Ara Jo
Keijirou Segawa
Mai Takagi
Takuzo Toyooka
Shuhei Fujinaga
Hiroyuki Morita
Akiho Aiba
Tatsuru Murakami
Jun Yu
Takahito Emoto
Reo Sakamoto
Kenta Hikosaka
Takashi Nishimoto
Shun Ooka
Toshiki Mizutani
Hiroki Nakata
LOOK DEVELOPMENT
Atsushi Matsumoto
Ignacio Mullor Vich
Satoko Toyokawa
Ben Branlund
Masako Nishi
Shigeki Yamamoto
MOVIE PRODUCTION
Himawari Studio Co.,Ltd
Kenji Goda
aex inc.
MOVIE COORDINATION
Naoko Mori
PROGRAM DIRECTOR
Tadao Nakayama
FIELD PROGRAM LEAD
Tetsuya Satoh
FIELD PROGRAM
Koichi Kishi
Makoto Kishi
Tatsuya Sengoku
BATTLE PROGRAM LEAD
Kaoru Kita
BATTLE PROGRAM
Yuki Fukui
Tatsuya Suzuki
SYSTEM PROGRAM LEAD
Junya Kadono
SYSTEM PROGRAM
Takanori Hino
Junko Tanaka
Kanako Hiroi
GRAPHICS PROGRAM LEAD
Kei Nakashima
GRAPHICS PROGRAM
Ryo Date
SCRIPT
Mitsuru Matsumoto
Toshihiro Nishii
Kazuhiko Furukawa
Youichi Tada
Satoshi Miyahara
Ryunosuke Kogi
Yuichiro Kumagai
Kaito Agarie
Shigeru Sato
Kaori Kawamura
Issei Matsuo
Naoki Ashida
Jun Nishikawa
Naoki Hamada
Tomoya Tagawa
Satoshi Ishiwada
Daisuke Nomi
Shogo Henna
Kurie Maeda
Sachi Hirose
Song Liang
SOUND DIRECTOR / COMPOSITION LEAD
Yoshito Sekigawa
COMPOSITION
Shoh Murakami
Yoshiaki Kimura
Hiroki Morishita
Fumihiro Isobe
SOUND EFFECTS LEAD
Masanobu Matsunaga
SOUND EFFECTS
Yuki Hisamatsu
Kengo Hagiwara
Daichi Ishihara
Yuuki Toujinbara
Kanae Uchiyama
SOUND DESIGN / SOUND EFFECTS
Yuki Kusuhara
HD RUMBLE
Masanobu Matsunaga
Daichi Ishihara
Kazuki Komai
RECORDING DIRECTOR
Shoh Murakami
AUDIO EDIT / SCORE WRITE
Kazuki Komai
Yoshiaki Kimura
SOUND ENGINEER
Yasutoshi Tanaka
RECORDING ENGINEER
Mitsuhiro Tanigawa
Takafumi Wada
Ryosuke Kawasaki
SOUND COORDINATION
Yuriko Kikuchi
INSTRUMENTS / VOCALS
Macoto Hirose (Violin)
Ayana Imanishi (Violin)
Koichiro Muroya (Violin)
Yu Kosakai (Violin)
Akiko Igaki (Violin)
Atoko Noda (Violin)
Wakana Noguchi (Violin)
Yuka Kawahara (Viola)
Hyojin Kim (Viola)
Yu Odanagi (Cello)
Masateru Nishikata (Cello)
Noriko Ozaki (Flute)
Yukari Seki (Flute)
Natsumi Hirase (Flute)
Yuya Deguchi (Oboe)
Erika Hashizume (Oboe)
Sayoko Ito (Clarinet)
Hana Fujita (Clarinet)
Shizuka Matsumoto (Bassoon)
Kwandae Park (Sax)
Takeshi Higashikawauchi (Sax)
Kohei Shibata (Sax)
Atsushi Inoue (Trumpet)
Koji Shionoya (Trumpet)
Michitaro Mochida (Trombone)
Atsuo Hori (Horn)
Yuta Nakagawa (Guitar)
Makiko Naruo (Erhu)
Yuko Nago (Vocal)
Yumiko Fukui (Vocal)
Kiyohito Shimakage (Vocal)
Osamu Matsumori (Vocal)
Yuriko Kikuchi (Vocal)
Katsu Shijima (Vocal)
Ritsuko Shijima (Vocal)
Yoko Shimomura (Vocal)
Shizuka Komatsu (Vocal)
NATSUMI (Vocal)
SOUND SUPPORT
Kenichi Nishimaki
Takeru Kanazaki
Daichi Aoki
Masato Nakamura
Jumpei Ikawa
Shota Fukagawa
Hiroaki Hanaoka
CHARACTER VOICES
Charles Martinet
Sam Kelly
Kenny James
Nate Bihldorff
Atsushi Masaki
DEVELOPMENT DIRECTORS
Yasuhiro Kobayashi
Kenji Nakajima
ASSISTANT DEVELOPMENT DIRECTORS
Tomomi Fujisawa
Teruyuki Hirosawa
Michiyo Hamada
Masato Ui
DEVELOPMENT SUPPORT
Masahiro Ishizuka
Kosei Mitani
Seiya Koga
Kenjiro Kato
Hirokazu Matsuno
Shingen Nagano
Nobuyuki Kusunoki
Yasuko Ito
Kenji Yamada
Tsubasa Hamano
DIRECTOR OF PRODUCTION
Yasuhito Fujisawa
CHOREOGRAPHY
Kae Sakamoto
CHARACTER SUPERVISORS
Yosuke Yamamoto
Chiaki Ogura
Chiharu Sakiyama
Kanae Dohta
Tsuyoshi Watanabe
SOUND SUPERVISOR
Koji Kondo
Megumi Inoue
Ryoji Yoshitomi
HELP EDITING
Yasushi Matsubara
Kiyomi Itani
Aki Sakurai
ILLUSTRATION
LOGO DESIGN
Naomi Toguchi
LOGO / PACKAGE DESIGN
NOA LOCALIZATION MANAGEMENT
Ann Lin
Michael Benedetto
Morgan Ritchie
Nate Bihldorff
Reiko Ninomiya
Rich Amtower
Scot Ritchey
Tim O'Leary
NOA LOCALIZATION
Ana-Celeste Ascanio Andara
Audrey Drake
Ayaka Osakabe
Billy Carroll
Brandon Kraemer
Dan Fazio
Galia Rodriguez Hornedo
Marjolaine Drouin
Rich Comegys
Ryan Nathaniel Kelley
Sam Abouharb
NOE LOCALIZATION
Danielle Jorgenson-Murray
John Mullen
Grace Yon
Sabrina Jouillat
Laurent Godinot
Gurvan Le Guen
Abdelkader Beldjilali
Véronique Schneider
David Caussèque
Sara Sainz Nieto
Ariel del Rio de Angelis
Alfonso Díaz Jiménez
Alicia Vega Lamela
Pedro José Moreno Villar
Enrique Sánchez Rosa
TECHNICAL SUPPORT
TESTING & QUALITY ASSURANCE
Norihide Sasaki
Tohru Takahashi
Arisa Nakajima
Daiki Yokouchi
Ryotaro Hayashi
Pat Wells
Ivan Samoilov
Miyuki Matsunaga
Mario Club Co., Ltd.
Nintendo of America Product Testing
DIGITAL HEARTS Co., Ltd.
SPECIAL THANKS
Paul Patrashcu
Narumi Watanabe
Yusuke Ito
Hisa Kaneko
Manami Kawaguchi
Rinka Niwa
Yasuhisa Baba
Chisako Saoda
Azumi Okamoto
Yumi Akachi
Takuya Ishizawa
Hina Ito
Sakuya Inoue
Mana Ogawa
He Rongshan
Hiroaki Terada
Rei Nakamura
Koichiro Naruse
Yuka Nishiyama
Mariko Hasegawa
Hiroki Hamamoto
Ryuki Hirano
Yuta Maeno
Marumo Muraoka
Kazuma Yamane
Mio Watanabe
Shoichi Kanehisa
Masanobu Mizouchi
Akane Sawai
Tomoya Nakamura
Sachiko Shima
Takazumi Shirayanagi
Harumi Kashihara
Jeff Miller
Shigeru Miyamoto
Takashi Tezuka
NEURON・AGE CO.,LTD.
TOSE CO., LTD.
RACJIN Co., Ltd.
Digital Media Lab., Inc.
FLARE Inc.
Bright Side Studio, Ltd.
CREEK & RIVER Co., Ltd.
S.P.ARTS INC.
Digital Frontier Inc.
RAYLINE STUDIO INC.
Griot Groove inc.
Crowd Gate Co.,Ltd.
bee tribe Co., Ltd.
AGNI-FLARE CO., LTD.
TWOFIVE Co., Ltd.
TOKKUN STUDIO
MARZA ANIMATION PLANET INC.
x10studio Inc.
designwave co.,ltd.
aex inc.
DigisiteGraphics Co., Ltd.
ZEST crew Inc.
Dimension Cruise Co.,Ltd.
… AND YOU!!
COORDINATION
Hideaki Araki
Masashi Okamoto
Satoshi Kira
VISUAL PRODUCER
ASSISTANT PRODUCER
PRODUCER
PRODUCER / PROJECT MANAGEMENT
Atsushi Ikuno
PROJECT MANAGEMENT
Katsuya Eguchi
Keisuke Terasaki
Akiya Sakamoto
GENERAL PRODUCERS
Toshiyuki Nakamura
Toshio Sengoku
EXECUTIVE PRODUCER